Příprava zasněžování lyžařského svahu v Křešíně 2015

Sjezdovečka je to sice malá, ale poskytla prostor pro první lyžařské kroky již mnoha budoucím nadšeným lyžařům. Pro dospělé stráň leckdy poslouží na rozježdění před návštěvou prudších a delších kopců.
Od léta loňského roku se tu pořádaly intenzivní brigády. Většinou sice chodili jedni a ti samí, ale občas přišli i jiní pomoci nadšencům z lyžařského oddílu v jejich trpělivé práci na budování zasněžovacího systému na naší minisjezdovce v Křešíně. Někdy přišly ženy z jiných oddílů TJ Start Lukavec, které pomáhaly s úklidem chaty a jejího okolí, jindy mladí fotbalisté pomohli při stavbě čerpací stanice, nutné pro uložení vysokotlakého čerpadla. Počasí bylo od podzimu už jen pošmourné a vlhké, ale nakonec se podařilo, v co málokdo doufal. Zasněžování se stihlo připravit do konce ledna 2015. Protože původně slíbené zapůjčení sněžného děla z jiné strany Vysočiny nedopadlo, zapojil předseda oddílu své sněžné známé a sehnal dvě starší, ale ještě provozuschopná děla ze vzdáleného skiareálu Kunčice v Králickém Sněžníku. Na tamních sjezdovkách již používají děla výkonnější a tato dvě nevyužívali.
Od přátel ze skiareálu Fajtův Kopec jsme si zapůjčili hadice k dělům, protože na jejich nákup nám letos již prostředky nezbyly. S velkým nadšením jsme začali začátkem února zasněžovat, protože dříve nebyl dostatečný mráz (musí být nejméně -5 °C, aby z děla nepršelo, ale sněžilo). Několik nocí se na sjezdovce střídala hrstka nadšenců a poctivě sněžili a sněžili. Pak se něco zadrhlo, přišly chřipky, nebylo už koho střídat, oteplilo se. Zasněžení svahu tak, aby se rozjel vlek, se letos sice nepodařilo, ale dobré na tom je, že jsme si technologii vyzkoušeli, naučili se s děly zacházet a příští zimu už to rozjedeme naostro. Můžete se už těšit.